Cumartesi, Şubat 27, 2021
">

Facebook’un aşılarla ilgili yanlış bilgilendirme konusundaki sert tutumu muhtemelen geçici

0
Paylaşım
9
Görüntülenme
">
">">
">

Facebook bu hafta, aşı konusundaki çabalarını genişlettiğini duyurduğunda, şirket için büyük bir değişim gibi görünüyordu.

Facebook, sadece koronavirüs aşıları hakkındaki hatalı gönderileri kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha “genel” yanlış bilgileri herşey aşılar. Bu, aşıların otizme neden olduğu veya toksinlerle dolu olduğu veya bir hükümet komplosunun parçası olduğu iddialarını içerir. Başka bir deyişle, halk sağlığı savunucuları uzun süredir kızgın olan yanlış bilgi türüdür.

Daha önce, şirket yalnızca hakkındaki yanlış bilgilerin bir alt kümesini kaldırmayı taahhüt ediyordu. Ancak bu kurallar, Facebook ve Instagram’da yaygın olarak yayılan diğer aşılarla ilgili yanlış iddiaları kapsamıyordu. Şirket, içeriği kaldırmak yerine, içeriği daha az belirgin hale getirmek için doğruluk kontrolünü ve algoritmik ince ayarları kullanmayı tercih etti.

Koronavirüs salgını öncesinde Facebook, yanlış aşı bilgisini yalnızca iki durumda kaldırmıştı: Samoa’daki ölümcül kızamık salgını ve Pakistan’daki çocuk felci salgınına yanıt olarak. Yakın zamanda Mark Zuckerberg, Facebook’un aşı karşıtı yanlış bilgileri daha geniş bir şekilde hedeflemeyeceğini öne sürdü. “Birisi, bir aşının zarara yol açtığı veya bu konuda endişelendiği bir vakaya işaret ediyorsa – bilirsiniz, bu benim açımdan ifade etmenize izin verilmemesi gerektiğini söylemek zor bir şey” dedi. Aksiyolar.

Bu yüzden Pazartesi günkü politika güncellemesi şirket için dikkate değer bir değişiklik oldu. Facebook bir güncellemede, “Bugün, pandemi sırasında genel olarak COVID-19, COVID-19 aşıları ve aşıları hakkında Facebook ve Instagram’daki yanlış iddiaları kaldırma çabalarımızı genişletiyoruz” dedi. İlk haberlerin çoğu, Facebook’un artık “genel olarak aşılar” hakkındaki iddialar üzerine harekete geçeceği gerçeğine odaklandı. Ancak bu son üç kelime – “pandemi sırasında” – pandemi sona erdiğinde Facebook’un bu değişikliklerden bazılarını geri adım atması için kapıyı açık bıraktığı için aynı derecede önemlidir.

Perşembe günü, Facebook’un içerik politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Monika Bickert, Facebook’un “salgının gözünden baktığını” ve “pandemi bittikten sonra sağlık yetkilileriyle konuşmaya devam edeceğimizi ve emin olacağımızı” söyledi. yanlış bilgilerimiz, politikalarımız ve ilkelerimizle tutarlı ileriye doğru doğru yaklaşımı kullandığımızı. “

Konuya ilişkin Facebook daha da açık (vurgu eklenmiştir). “Benzer şekilde, COVID halk sağlığı acil durumunun süresiDünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) gibi önde gelen sağlık kuruluşları tarafından geniş çapta çürütülmüş, başta aşılar olmak üzere diğer yanlış sağlık bilgilerini tekrarlayan içeriği kaldırıyoruz. Bu politikanın amacı, aşılar ve hastalıklarla ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmektir; bu, eğer inanılırsa aşıların azalmasına ve halk sağlığı ve güvenliğine zarar vereceğine inanılmaktadır.

Yine, pandemi sona erdiğinde, aşıların yanlış bilgilendirilmesi konusu daha az acil hale gelebilir gibi görünüyor. Ancak bu bir hata olur, diyor, sosyal medya şirketlerinin aşı ile ilgili yanlış bilgileri engellemesi için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin (CCDH) CEO’su Imran Ahmed.

Ahmed, Engadget’e “Böyle bir çözüm en iyi ihtimalle kısa vadeli, tamamen alaycı ve gerçekte kendine hizmet eden bir çözüm olacaktır” dedi. “Bir krizimiz var ve bu krize yanlış bilgilerin bulaşmasından kaynaklanıyor. Sosyal medyanın, modern biçimiyle, birbirleriyle gerçekten yüz yüze konuşamayan bir toplulukta isyan çıkardığı bir ortamda olanların mükemmel fırtınasını gördük. “

Açık olmak gerekirse, Facebook’un mevcut çabaları pandemiden çok sonra da etkili olmaya devam edebilir. Örneğin şirket, Robert F, Kennedy Jr.’ı çoktan yasakladı. CCDH’nin yakın tarihli bir raporuna göre Kennedy, sosyal medyada bir milyondan fazla takipçisi olan aşı karşıtı propagandanın en etkili sağlayıcılarından biri.

Ancak Kennedy’nin Facebook sayfası, diğer önde gelen aşı karşıtı aktivistlerin Instagram hesapları gibi. (Facebook yetkilileri yeni politikaların tam olarak uygulanması zaman alacaktır.)

Ahmed, Facebook’un geçmişte benzer sözler verdiğini ancak yetersiz kaldığını belirtiyor. “Sorun hiçbir zaman sahip oldukları politikalar olmadı, sorun bu politikalara adil ve tutarlı bir şekilde hareket etme iradeleriydi. 2020, yanlış bilgilendirme, nefret, COVID veya aşılar söz konusu olduğunda bunların can aldığını tartışmasız kanıtladı. “

Kaynak

">
">

Recent News

">

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.